Παρασκευή, 4 Μαΐου 2012

Ώρα για παγωτό! Lemon frozen yoghurt


Έφτασε το καλοκαίρι και τα παγωτά έχουν την τιμητική τους. Έκανα, λοιπόν, τη μεγάλη κίνηση και αγόρασα παγωτομηχανή!
Για τέσσερις λόγους:

1. Για να έχω παγωτό όποτε θέλω
2. Για να επιλέγω τις γεύσεις που θέλω να συνδυάσω
3. Για να ανακαλύψω νέες γεύσεις
4. Για να μειώσω τα έξοδα αγοράς του 

Σίγουρα, υπάρχουν κι άλλοι λόγοι όπως και άπειρες γευστικές προτάσεις. Παρακαλώ, πείτε μου!

Για σήμερα έχουμε παγωμένο γιαούρτι με χυμό λεμόνι και θα χρειαστούμε 300γρ. γιαούρτι, 50γρ κρέμα γάλακτος, 170γρ ζάχαρη και 250ml χυμό λεμόνι.

Ανακατεύουμε όλα τα υλικά μας ΕΚΤΟΣ από το χυμό λεμόνι μέχρι να λιώσει η ζάχαρη. Τέλος, προσθέτουμε και το χυμό και ανακατεύουμε καλά να ομογενοποιηθεί το μίγμα.

Σε περίπτωση που έχουμε παγωτομηχανή, βάζουμε το μίγμα στην παγωτομηχανή και σε μισή ώρα απολαμβάνεται παγωτό. Εάν δεν έχετε, τότε θα μπείτε στη διαδικασία να βάλετε το μίγμα στην κατάψυξη και να το ανακατεύετε ανά μισάωρο ώστε να αφρατέψει για τα καλά.

Από προσωπική εμπειρία σας λέω ότι η παγωτομηχανή είναι ένα απαραίτητο εργαλείο στην κουζίνα σας. Έχει χαμηλό κόστος, εύκολη χρήση και αποθήκευση και απόσβεση του κόστους της σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. 

Υπολογίστε το κόστος των παραπάνω υλικών για να καταλάβετε πόσο κοστίζει ένα κιλό (περίπου) παγωτό από την παγωτομηχανή και πόσο θα το αγοράζατε από το ζαχαροπλαστείο. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Φιλιά, Φωτεινούλα
  




4 σχόλια:

  1. Τρελαίνομαι για παγωτό! Αλήθεια πόσο έχει μια παγωτομηχανή?

    ΑπάντησηΔιαγραφή
    Απαντήσεις
    1. Μετά από έρευνα αγοράς και ερωτήσεις σε κατάλληλα άτομα (σεφ, μαμάδες και μπαμπάδες) κατέληξα ότι η καλύτερη παγωτομηχανή είναι της Krups. Εγώ την πήρα 56 ευρώ αλλά ίσως τη βρεις και πιο φθηνά. Βέβαια, η διαφορά θα είναι στα 3-5 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου πάντως, αξίζει!

      Διαγραφή
  2. Μήπως ξερεις και τη συνταγή με μπισκότα;

    ΑπάντησηΔιαγραφή

Chit chat!!!